Slovník pojmov

A B E O P S V

akryl

Umelé vlákno, výrobky z neho sú pevné, nezráža sa a ľahko sa perú.  Akryl je pružný a mäkký, s nižším sklonom k žmolkovaniu, výborne odoláva vplyvom svetla, poveternosti.

BAVLNA

Bavlna je prírodný materiál ktorý sa sa vyznačuje príjemným omakom, pevnosťou, saje vlhkosť. Bavlnené textílie je možné prať aj žehliť pri vysokých teplotách. Nevýhodou bavlny je krčivosť.

ELASTAN

Elastan je syntetické vlákno na základe polyuretánu o vysokej elastickosti, po natiahnutí sa elastan navráti do pôvodnej dĺžky a tvaru. Textílie s prímesou elastanu obopínajú telo bez toho, aby bránili pohybu. Podiel iba niekoľkých jednotiek percent…

OEKOTEX100

 Öko-Tex (OekoTex) Standard 100 je mezinárodný testovací a certifikačný systém pre textílie, vyrábané výhradne zo zdravotne nezávadných  materiálov.

POLYAMID

Polyamid je syntetické vlákno ktoré sa vyznačuje samými superlatívmi - vysoká pevnosť, odolnosť, pružnosť, ľahké udržiavanie ,veľmi nepatrne prijíma vlhkosť.

POLYESTER

Polyester je syntetické vlákno, vzhľad je podobný hodvábu. Polyesterové tkaniny nesajú vlhkosť, málo navlhajú a rýchlo schnú. Polyester sa často mieša s vláknami prírodnými, aby tkaniny boli menej krčivé, trvanlivejšie, pevnejšie a…

POLYPROPYLÉN

Syntetické vlákno o veľmi dobrej pevnosti, ktoré nenavlhne, na dotyk podobné ovčej vlne, z umelých vlákien je k ľudskej koži najmilšie. Polypropylén veľmi dobre odvádza vlhkosť čo je obzvlášť príjemné u spodnej bielizne. 

slub

Slub je špeciálny efekt používaný pri bavlnených úpletov. Vlákna bavlny sú zámerne čiastočne zosilnené/zhrubnuté a v úplete vytvárajú jemné uzlíky. To dodáva látke zaujímavý vzhľad a výsledný efekt výnimočnosti.

VISKÓZA

Viskóza je prírodné vlákno, viskózové textílie majú vysokú pevnosť, savosť a nekrčia sa. Výrobky z viskózy sú lesklé a príjemné na dotyk.